fbpx

Epoksi ile ilgili Sorular

Epoksi ile bilinmesi gereken 3 ana soru ve yanıtları özetle şöyledir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Eposki Nedir?

Epoksi, termosetler yani ısı ile kürleşen plastikler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler. Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Mekanik direnci çok yüksek olduğu için uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Epoksi, inşaat, yüzey kaplaması, boya veya astar olarak da kullanılabilir. Kısacası uzay teknolojilerinden takı tasarımına kadar bir çok noktada kullanılır. Sağlık üzerinde her hangi bir olumsuz etkisi yoktur. Bir çok laboratuvar anti bakteriyel olması sebebi ile tezgah ve zemin kaplamasında epoksi kullanır. Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy”.

Epoksi Sağlığa Zararlı mı?

Epoksi malzemesinin insan sağlığına uygulama aşaması tamamlandıktan sonra herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Uygulama esnasında ise normal bir boya işlemi kadar insana zarar vermektedir.

Eposki Ne Zaman Kürleşir (Sertleşir) ?

Malzemenin kuruma süresi hava sıcaklığı ve kullanılan yüzeye göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak; Dokunma kuruması 12-24 saat ve tam kuruması uygulanan kalınlığa, hacme ve ortam koşullarına göre 2-3 gün sürebilir.

Epoksinin çeşit ve özelliğine göre 1 saat ile 72 saat arasında zaman alan epoksiler vardır.

  • Takı, aksesuar vs. gibi ürünlerde kullandığımız epoksilerin tam kuruması 24 saat mekanik sertliğe ulaşması 72 saat sürmektedir.
  • Gıda Sertifikalı epoksilerimizin kuruma süresi ise tam kuruması 36 saat mekanik sertliğe ulaşması ise yine 72 saat sürmektedir.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.